Wzmacniacz Opusculum Reference V3.0

Konstrukcja

Marton Opusculum Reference 3, to wzmacniacz w konstrukcji dual mono, zapewniający maksymalną symetrię elektroniczno-mechaniczną. Wzmacniacz został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł pełnić rolę trzech niezależnych urządzeń – wzmacniacza zintegrowanego stereo, końcówki mocy stereo, oraz monobloku. Zastosowano w nim potężną baterię kondensatorów „long life” – 480 000 μF, oraz kilka odseparowanych stopni zasilania, zbudowanych z niskoszumnych układów stabilizacji. Budowa zasilacza zapewnia swobodny przepływ energii z potężnej baterii kondensatorów do stopnia końcowego.

Dzięki umiejętności generowania pików prądu o dużym natężeniu, Opusculum Reference 3 jest w pełni zdolny do pracy z kolumnami o nisko schodzącej impedancji. Każde kolumny pokażą więc w systemie pełnię swoich możliwości.

Obudowa / Chassis

Całe chassis wzmacniacza (oprócz ekranowanej obudowy transformatora) wykonano z materiałów niemagnetycznych oraz odpornych na zakłócenia EMI i RFI. Obudowa spoczywa na wysokiej klasy nóżkach antywibracyjnych – GigaWatt Rolling-Ball Isolation System.

Potężne radiatory, frezowane techniką CNC, oraz perforowana pokrywa górna i dolna, ułatwiają oddawanie ciepła i spełnia warunki CE i BHP (ochrona przed przedostawaniem się do środka drobnych przedmiotów).

Wszystkie elementy obudowy zewnętrznej, włącznie z radiatorami oraz wewnętrzne chassis wykonywane są jednostkowo na zamówienie firmy.

Sekcja zasilania

Transformator toroidalny 2500VA – dedykowany wyłącznie obwodom audio – jest mechanicznie izolowany od obudowy. W celu zapewnienia maksymalnej izolacji od drgań (własnych i zewnętrznych) transformator został zalany specjalną masą antywibracyjną.

Do układów cyfrowych i sterowania użyto oddzielnego transformatora toroidalnego w którym również zadbano o izolację antywibracyjną oraz nie generowanie niepożądanych zakłóceń. Transformator ten zasila układy cyfrowe sterujące wzmacniaczem.

Zabezpieczenie zasilacza zrealizowano na elementach które nie ograniczają przepływ prądu, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych bezpiecznikach topikowych. Zastosowano tu specjalnie zaprojektowany bezpiecznik Hydrauliczno-magnetyczny firmy Carling Tech.

Sterowanie

Do sterowania mocą wzmacniacza nie wykorzystano potencjometru ani tradycyjnej – typowej nawet dla większości wzmacniaczy klasy Hi- End – drabinki rezystorowej, które zazwyczaj wpływają na zmniejszenie dynamiki sygnału. Układ zastosowany w Opusculum V3 nie posiada tej wady. Niezwykle precyzyjna regulacja mocy możliwa jest dzięki bardzo dużej rozdzielczości układu sterującego i odbywa się w krokach co 0,5dB, co zapewnia płynne, niezauważalne dla ucha skoki zmian głośności.

Sekcja sterownika stopnia mocy, wyposażona jest we własny regulowany zestaw zasilaczy, zasilanych z osobnych uzwojeń transformatora. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w konstrukcji wzmacniacza zadbano o maksymalne ograniczenie połączeń przewodowych i co się z tym wiąże maksymalne skrócenie drogi sygnału.

Do obsługi wszystkich funkcji wzmacniacza wykorzystywany jest pilot wykonany z aluminium.

Obwody elektroniczne

Wszystkie obwody elektroniczne zostały zmontowane na płytkach drukowanych wykonanych z laminatu o grubości 2-3 mm i warstwie miedzi 120um pokrytych metalem szlachetnym zapewniającym maksymalną szybkość propagacji prądu. Wszystkie połączenia lutowane są stopem cynowo-srebrowym.

Stopień końcowy wzmacniacza składa się z 28 bipolarnych tranzystorów mocy Sanken, pracujących w układzie push-pull.

Sygnały wejściowe podawane do wzmacniacza są elektrycznie odizolowane od stopnia mocy.

Zredukowane do minimum okablowanie wewnętrzne wzmacniacza, wykonane jest z użyciem najlepszych przewodów Gigawatt Powerlink.

Komunikacje między użytkownikiem zapewnia nowoczesny alfanumeryczny wyświetlacz OLED.

Klasa A / Zabezpieczenia

Marton nie stosuje układów z pływającą klasą A, które zwiększają prąd, po wykryciu bardziej dynamicznego sygnału. Taki układ, nie może odpowiednio szybko reagować na zmiany sygnału audio – muzyka jest zbiorem wielu impulsów. Dlatego nasza klasa A jest constans.

Nowoczesny układ mikroprocesorowy zabezpieczeń termicznych i przeciwzwarciowych, zapewnia pełną ochronę wzmacniacza przed awariami, nie wpływając na jakość jego brzmienia. Układ stale nadzoruje, poprawną pracę wszystkich stopni wzmacniacza i w razie jakiejkolwiek awarii, natychmiast wyłącza wzmacniacz, odcinając sygnał na kolumny i układy wewnętrzne.

Kabel zasilajacy

Marton Opusculum Reference 3, wyposażony jest w referencyjny kabel zasilający GigaWatt LS-2 EVO+ o długości 1,5m. Wiązki przewodzące, zbudowane są ze srebrzonych żył miedzianych i wielo warstwo izolowane. Kabel posiada bezstratny filtr pasywny, wykonany z materiałów nanokrystalicznych. Od strony wzmacniacza znajduje się złącze HC Powercon 32A, a z drugiej strony, w zależności od potrzeb, w firmowym, aluminiowym korpusie montowane są rodowane wtyki w standardzie europejskim -SCHUKO, amerykańskim -NEMA, lub australijskim – AS/NZS 3112.

Opusculum Reference V3.0 - dane techniczne

Zasilanie220-240 VAC 50/60 Hz lub 110-120 VAC 50/60 Hz
Moc wyjściowa (sinus) dla obciążenia2 x 400 W (8 Ohm), 2 x 800 W (4 Ohm) @ 0.1 % THD
Moc wyjściowa (sinus) w mostku (Bridge)1 x 1600 W (8 Ohm) @ 0.1 % THD
Moc wyjściowa w klasie A2 x 60 W
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD+N)0,003% @100W/1kHz
Współczynnik tłumienia DF5000
Pasmo mocy10Hz – 120kHz +/- 1dB
Czułość wejściowa1,5V
Wzmocnienie+26dB
Dopuszczalny zakres impedancji głośników4 - 16 Ohm
Minimalna impedancja głośników dla trybu bridge mono4 Ohm
Pobór mocy w stanie czuwania~ 0,3 W
Dopuszczalna temperatura otoczenia5 – 32 stopni C
Wymiary475 mm (SZ) x 583 mm (G) x 382 mm (W)
Masa95 kg (netto), 120 kg (w opakowaniu transportowym)